PRK

VĮ „Panevėžio regiono keliai“ švietėjiškai saugaus eismo veiklai skiria daug pastangų ir laiko

2016-12-07  Audronė Tamašauskaitė, Keliai ir tiltai Nr. 2(12)

Valstybės įmonės „Panevėžio regiono keliai“ viena iš prioritetinių sričių yra saugus eismas. Jam – išskirtinis šios valstybės įmonės dėmesys. Aukštaitijos regiono kelininkai, vadovaudamiesi populiariu posakiu „vienas lauke ne karys“, kartu su savo partneriais nuolat inicijuoja projektus ir aktyviai dalyvauja švietėjiškoje saugaus eismo veikloje.

2015 m. gegužės pradžioje buvo suorganizuota Trečioji Jungtinių Tautų (JT) saugaus eismo savaitė, kurios tema – vaikai ir saugus eismas.

Nuošalyje neliko ir VĮ „Panevėžio regiono keliai“. Kartu su Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Kelių policijos biuru (KPB) ir VšĮ Panevėžio darbo rinkos mokymo centru (Panevėžio DRMC) buvo surengtas saugaus eismo konkursas „Atsakinga šeima – saugus eismas“. Konkurso tikslas – mažinti skaudžių eismo įvykių, ypač tokių, kurių metu nukenčia labiausiai pažeidžiami eismo dalyviai (dviratininkai ir pėstieji), skaičių.

„Labai svarbu kuo anksčiau pradėti ugdyti drausmingus, atsakingus eismo dalyvius. Tai turi daryti ne tik policija, pedagogai, bet ir tėvai. Šeimai skirtas saugaus eismo konkursas skatina prisiminti pačias svarbiausias Kelių eismo taisykles (KET), jų laikytis“, – pasakojo Panevėžio regioninės kelių įmonės atstovai.

Šeimos saulėtą gegužės 9-ąją susirinko į Panevėžio DRMC autodromą. Vienos jų atvyko iš karto į renginį dviračiais, kitos dvirates transporto priemones atsivežė automobiliais. Tiesa, vietoj 14 užsiregistravusių komandų atvažiavo 8, tačiau buvo puiku, kad atkako ir jas palaikantys šeimos nariai, o viena šeima atvykonet iš Biržų krašto.

Koks gi dviratininkų renginys be Panevėžio dviratininkų klubo vadovo Alfonso Barausko? Dalyvavo ir jis, ir panevėžiečiams gerai pažįstamas sveikuolis Kazimieras Ilginis.

Tądien stende puikavosi vaikų piešiniai saugaus eismo tema. Dalyviai patys rinko jiems labiausiai patikusį ir beveik vienbalsiai gražiausiu piešiniu pripažino dešimtmetės Gretos Vyšniauskaitės kūrinį.

Išmokta pamoka

Į konkursą susirinkusius dalyvius pasveikino išradingumo praktinių užduočių sudaryme nestokojantis Panevėžio DRMC atstovas Vytautas Šakėnas. Apie konkurso užduotis ir jų vertinimą informavo Panevėžio apskrities VPK KPB specialistė Danguolė Urbonienė. Sėkmės konkurse palinkėjo „Panevėžio regiono kelių“ specialistai Tomas Žagūnis ir Tadas Brazdžionis.

Tėveliams teorijos užduotys buvo vienodos, vaikams – skirtingos. Atsižvelgta į jų amžių.

Konkurso dalyviai, pasistiprinę įmonės dovanotu šakočiu, vyko rungtyniauti gana sudėtingoje trasoje. Beje, tėvai pirmiausia turėjo įrodyti, kad moka teisingai vaikams užsegti atšvaitus bei dviratininko šalmą. Prieš pat startą buvo įvertinta, ar tvarkingi dviračiai, ar jie atitinka KET reikalavimus. Puiku, kad dėl dviračių būklės buvo išsakytos vos kelios pastabos.

Pagaliau – startas, įjungiamas chronometras! Komandos pajuda į nuokalnę, sustoja prie „Stop“ kelio ženklo, pasuka į kairę, įveikia „gyvatėlę“, pravažiuoja po „žemai palinkusia medžio šaka“ ir kelionę tęsia važiuodami tiesiai. Štai dalyvius pasitinka „aštuoniukė“ bei „U“ formos figūra, ir dviratininkai jau skuba finišo link. Fiksuojamas laikas, skaičiuojamos sekundės, baudos…

Kol buvo skaičiuojami balai, rašomi diplomai nugalėtojams bei padėkos kitiems konkurso dalyviams, komandų laukė Panevėžio DRMC darbuotojo V. Šakėno paruoštas siurprizas: dalyviai autobusu važiavo slidžiomis dangomis.

Po išbandymo ir dideli, ir maži suprato – užsegti saugos diržai saugo visus keleivius tiek lengvuosiuose automobiliuose, tiek autobusuose. Suaugusieji patyrė, kad slidžiame kelyje net ir važiuojant nedideliu greičiu ne taip jau paprasta suvaldyti automobilį.

Pamoka, kad kiekvieną akimirką kelyje kiekvienas eismo dalyvis turi įprasti saugoti save – naudoti įrengtas saugos priemones, laikytis visų KET reikalavimų, buvo išmokta.

Paskelbti nugalėtojai

Grupėje – vienas vaikas ir tėtis (mama) – nugalėjo Nedo ir Tomo Domkų šeima, šiek tiek nuo jų atsiliko Greta ir Romas Vyšniauskai bei Jakšių šeima – Dominykas su tėčiu Mindaugu. Šauniausiam jauniausiam dalyviui 4 metų Raigardui ir jo mamai Justai Navikienei buvo įteiktas „Panevėžio regiono kelių“ įsteigtas jauniausiojo dalyvio prizas. Keturmečiui, kuris susilaukė daugiausiai nuoširdžių renginio dalyvių šypsenų, taip pat buvo skirta Panevėžio DRMC dovana.

Grupėje – du vaikai (vienas iš jų iki 6 metų) ir tėtis (mama) – nugalėtojo diplomas atiteko Ugnės, Gyčio ir Mindaugo Valatkevičių šeimai. Garbingą II vietą laimėjo iš Biržų atvykę Monika, Erika ir Ričardas Samulioniai.

Grupėje – du vaikai ir tėtis (mama) – nugalėjo Emilija, Tautvilas ir Aurelijus Breivės. Šiek tiek sėkmės pritrūko Linui, Gyčiui ir Jolitai Spundzevičiams.

Meniškiausiai konkurso dalyvei G. Vyšniauskaitei teko įmonės šakotis iš Panevėžio kelininkų įmonės inžinieriaus T. Žagūnio rankų.

Puikias dovanas nugalėtojams, vertingus prizus visiems konkurso dalyviams įsteigė VĮ „Panevėžio regiono keliai“.

Nugalėtojams diplomus ir kitiems dalyviams padėkas pasirašė Panevėžio apskrities VPK viršininkas Egidijus Lapinskas, „Panevėžio regiono kelių“ direktorius Rolandas Žagaras ir VšĮ Panevėžio darbo rinkos mokymo centro direktorius Valentinas Masilionis.

Kaip ir kiekvienas renginys, taip ir šis, pirmą kartą surengtas saugaus eismo konkursas „Atsakinga šeima – saugus eismas“, baigėsi, tačiau dalyviai neskubėjo skirstytis. Jie dėkojo už gerą ir, be abejo, labai reikalingą renginį, taip pat išreiškė viltį, kad jis taps tradiciniu ir vyks kasmet.

Išbandymas motociklais

Kol Panevėžio mieste varžėsi jaunieji dviratininkai, Panevėžio rajono Raguvos gimnazijoje vyko varžybos, kuriose savo jėgas galėjo išmėginti motociklų ir mopedų vairuotojai.

Gegužės 14 d. Raguvoje buvo surengtas Lietuvos mokinių konkurso „Saugokime jaunas gyvybes keliuose“ jaunųjų mopedų ir motociklų vairuotojų varžybų nacionalinis etapas. Varžybų tikslas – skatinti jaunuolius saugiai elgtis keliuose, siekti, kad saugus vairavimas taptų kasdiene būtinybe.

Šio konkurso globėjas – premjeras Algirdas Butkevičius. Konkursą organizuoja Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos (Kelių direkcija) kartu su Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centru.

Mopedai ir motociklai – transporto priemonė, kuri vis populiarėja tarp paauglių, tačiau tai bene viena nesaugiausių transporto priemonių, ypač tada, kai jaunieji vairuotojai užmiršta saugaus elgesio taisykles. Taigi, šios varžybos buvo puiki galimybė dar kartą pasikartoti svarbias saugaus eismo kelyje pamokas.

Jaunimą pasivaržyti figūrinio vairavimo trasoje pakvietė Kelių direkcija, „Panevėžio regiono keliai“ ir Panevėžio apskrities VPK. Į varžybas užsiregistravo 39 dalyviai. Prie starto ryžosi stoti ir viena mergina. Siauroje trasoje motociklininkai turėjo pademonstruoti savo sugebėjimus valdyti dviratę transporto priemonę. Taip pat buvo vertinamos ir dalyvių žinios sprendžiant KET testus.

Dalyviai susibūrė į 7 komandas. Po dvi komandas užregistravo Raguvos gimnazija ir Anykščių Traupio pagrindinė mokykla, po vieną ekipą delegavo Upytės A. Belazaro pagrindinė mokykla, Anykščių Kavarsko ir Kupiškio Alizavos pagrindinės mokyklos.

Varžybose dalyvavo ir Ukmergės Senamiesčio pagrindinė mokykla, tačiau ji atsivežė tik du atstovus, tad varžėsi ne komandinėje, bet individualioje įskaitoje.

Pirmą ir antrą vietas pasidalijo aikštės šeimininkai – Raguvos gimnazijos ekipos. Trečią vietą laimėjo Kupiškio Alizavos pagrindinė mokykla. Nugalėtojai apdovanoti šalmais, šakočiais ir kitomis dovanomis.

Laurus skynė mažieji

Prieš tai, gegužės 8-ąją, Rokiškio Senamiesčio progimnazijoje vykusio pradinių klasių mokinių konkurso „Šviesoforas“ regioninio etapo metu laurus skynė mažieji panevėžiečiai. Šiuo konkursu siekiama paskatinti pradinių klasių mokinius laikytis KET reikalavimų, ugdyti saugaus elgesio kelyje gebėjimus, išmokyti pritaikyti juos realiose gyvenimo situacijose.

Į renginį atvyko 9 smalsių pradinukų komandos iš Rokiškio, Kupiškio, Pasvalio ir Panevėžio. „Šviesoforo“ dalyvius pasveikino ir sėkmės jiems palinkėjo Rokiškio rajono savivaldybės Švietimo skyriaus specialistė Rita Gagiškinė, Senamiesčio progimnazijos direktorė Saulė Kazinavičienė. Garbė būti varžybų vyriausiuoju teisėju teko Panevėžio apskrities VPK Rokiškio rajono PK Viešosios policijos skyriaus kelių policijos grupės specialistui Algirdui Berniūnui.

Moksleiviai savo žinias pritaikė ne tik teorinėse, bet ir praktinėse rungtyse. Jie turėjo įveikti 5 teorines kelių maketo, viktorinos, kelio ženklų dėlionės, vaizdo, komandų kapitonų užduotis ir 3 sudėtingas, tiek žinių, tiek įgūdžių reikalaujančias praktines ėjimo per kelią pėsčiųjų perėjoje ir sankryžoje bei atšvaitų praktinio naudojimo užduotis. Varžybų dalyvių pasirodymus vertino policijos pareigūnai ir kompetentinga pedagogų komisija.

Lietuvos mokinių konkurso „Saugokime jaunas gyvybes keliuose“ pradinių klasių mokinių konkurso „Šviesoforas“ regioninio etapo nugalėtoja tapo Panevėžio K. Paltaroko gimnazijos komanda. Antroji vieta atiteko Panevėžio Šaltinio progimnazijos mokiniams, trečioji – šeimininkams – Rokiškio Senamiesčio progimnazijos pradinukams.

Nugalėtojams ir kitiems varžybų dalyviams dovanas skyrė ir už puikų pasiruošimą dėkojo „Panevėžio regiono kelių“ Saugaus eismo skyriaus viršininkas T. Žagūnis ir inžinierius T. Brazdžionis. Mažieji dalyviai taip pat gavo padėkos raštus, jiems įteiktos taurės, vertingos dovanos. Jas įsteigė Kelių direkcija ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.

Vaikai gamino atšvaitus

Jau 7 metus iš eilės Panevėžio apskrities policijos pareigūnai kartu su įmonės „Panevėžio regiono keliai“ atstovais organizavo konkursą „Aš matomas tamsoje“.

Konkurse dalyvavę vaikai gamino atšvaitus, kuriuos norėtų segėti tamsiuoju paros metu, o komisijos išrinktiems geriausiems ir išradingiausiems mažiesiems kūrėjams buvo įteikti prizai. Apdovanojimų ceremonija vyko pernai lapkričio 19 d.

Akcijoje dalyvavo 13 Panevėžio miesto mokyklų, kurių auklėtiniai gamino savo svajonių atšvaitus. Specialią medžiagą, reikalingą atšvaitams sukurti, padovanojo„Panevėžio regiono keliai“.

Savo darbus pristatė patys kūrėjai. Juos vertino kompetentinga konkurso komisija. Nugalėtojai buvo išrinkti po ilgų ir karštų diskusijų.

Geriausiais pripažinti Panevėžio V. Mikalausko menų gimnazijos 2A klasės moksleivių, „Vilties“ progimnazijos 3B klasės mokinių ir Senvagės pagrindinės mokyklos 4B klasės mokinių darbai. Jų autoriai apdovanoti diplomais ir kelių eismo ženklų maketu, kuris padės lengvai ir greitai išmokti kelio ženklus ir saugaus eismo taisykles.

Moksleivius sveikino ir prizus teikė Panevėžio apskrities VPK viršininko pavaduotojas Renaldas Žekonis ir „Panevėžio regiono kelių“ vadovas Rolandas Žagaras. Sveikindami vaikus, spausdami jiems rankas, vadovai linkėjo atšvaitų nepadėti į stalčių, o juos dėvėti ir būti visada matomiems bei saugiems.

Gyvybėms saugoti

„Panevėžio regiono keliai“ nėra abejingi nei vienam eismo dalyviui ir mielai prisideda prie policijos pareigūnų prevenciškai organizuojamų akcijų, juolab kad statistika negailestinga. Ji skelbia, kad per vienuolika 2015-ųjų mėnesių Panevėžio apskrityje žuvo 3 pėstieji ir 1 dviratininkas, 72 pėstieji ir 33 dviratininkai buvo sužaloti. Dėl pėsčiųjų kaltės įvyko 19, dėl dviratininkų – 18 eismo įvykių.

Palyginti su 2014 m. tuo pačiu periodu, 2015 m. statistika kiek geresnė, tačiau Panevėžio kelininkai ir policija primena, kad negalime užsimiršti ir kelyje visada turime būti atsargūs bei matomi, ypač tamsiais šaltojo sezono mėnesiais. Čia į pagalbą mums gali ateiti visiems gerai žinomi atšvaitai.

Vasario 6-osios vakarą įmonės atstovai kartu su Panevėžio kelių policijos pareigūnais tikrino, ar pėstieji, dviratininkai ir vadeliotojai segi atšvaitus bei kitus šviesą atspindinčius elementus.

Reido metu buvo stengiamasi skatinti visuomenės sąmoningumą, formuoti teigiamą požiūrį į šviesą atspindinčių elementų naudojimą tamsiuoju paros metu. Akcijos Panevėžio ir Pasvalio rajonuose metu buvo dalijami atšvaitai ir šviesą atspindinčios liemenės.

Dar vienas reidas, kai vietoj protokolų ar baudų buvo dalijami atšvaitai, nedrausmingus pėsčiuosius ir stebino, ir džiugino.

Tąkart Panevėžio apskrities VPK pareigūnai ir „Panevėžio regiono kelių“ specialistai iš Panevėžio pajudėjo į Rokiškio pusę. Taip prasidėjo prevencinė šviesą atspindinčių priemonių dalijimo akcija, kurios metu eisme dalyvavę pėstieji ir dviratininkai buvo drausminami ne baudomis, o dovanomis.

Į naktinę akciją leidosi Panevėžio apskrities VPK KPB Veiklos organizavimo ir prevencijos poskyrio viršininkas Erikas Klimas su specialistu Vainiumi Rapševičiumi bei „Panevėžio regiono kelių“ Saugaus eismo skyriaus viršininkas T. Žagūnis su inžinieriumi T. Brazdžioniu.

Akcijos organizatoriai apsilankė trijuose rajonuose: Rokiškio, Biržų ir Kupiškio. Iš viso buvo išdalintos kelios dešimtys šviesą atspindinčių priemonių.

Dovanų keliuose dalybos

Pirmiausia jie nusprendė pasivažinėti tamsiomis Rokiškio rajono kaimų gatvelėmis. Laukti pirmųjų neturėjusių atšvaitų pėsčiųjų ilgai nereikėjo.

Kamajų miestelyje sutikta moteris neapšviesta gatve ėjo nešina prožektoriumi, bet jis buvo išjungtas. Policijos pareigūnus pamačiusi moteris jau nebespėjo šio šviesos šaltinio įjungti, tad buvo sustabdyta trumpo pokalbio. Moteris teigė einanti į parduotuvę. Akcijos organizatoriai jai prisegė atšvaitą.

Kiek vėliau į akcijos organizatorių akiratį pakliuvo du vyrai, kurie tamsia gatve ėjo taip pat be atšvaitų. Vienas iš vyrų irgi turėjo prožektorių, bet jis buvo išjungtas. Pėstieji buvo aprengti šviesą atspindinčiomis liemenėmis.

Po kelių akimirkų toje pačioje gatvėje iš tamsos išniro dar vienas praeivis. Jis teigė, kad jo garažas netoli, todėl jis nemanė, kad atšvaitas būtinas. Praeivis parodė žibintą, kurį nešėsi, tačiau jis nešvietė. Šis vyras tučtuojau buvo aprengtas šviesą atspindinčia liemene.

Kitame kaime pastebėtas vyriškis taip pat buvo sunkiai įžiūrimas blankiai apšviestoje gatvėje. Jis patikino, kad traukia namo iš šermenų. Dovanų jam teko atšvaitas ir pirkinių krepšys su šviesą atspindinčiais elementais.

Tą vakarą sutiktiems vaikinams ant rankų uždėtos šviesą atspindinčios juostos, o dviračiu važinėjusiam jaunuoliui padovanota liemenė ir informacinis leidinys apie dviratininkų teises ir pareigas.

Jūžintų miestelyje tamsia gatve žingsniavusi trijulė – du vaikinai ir mergina – atšvaitų irgi neturėjo, tik mobiliojo ryšio telefono prožektorių. Į parduotuvę traukusiai kompanijai įteikti atšvaitai, o merginai – ir „Panevėžio regiono kelių“ pirkinių krepšys su šviesą atspindinčia juosta. Tokį pat krepšį gavo ir į parduotuvę alaus pėdinęs vyras.

Tąsyk akcijos rengėjai dar nuvyko į Obelius. Tamsioje sankryžoje stovėjo jaunuoliai, ką tik išlipę iš automobilio. Jie teigė atvykę apžiūrėti planuojamo pirkti „Audi“. Jiems taip pat padovanoti atšvaitai ir palinkėta gero kelio.

Poreikis neblėsta

Kasmet lapkričio trečiąjį sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti. „Panevėžio regiono kelių“ iniciatyva pernai ta proga ne tik kalbėta apie saugų elgesį kelyje, melstasi už žuvusiuosius, bet ir prie Panevėžio Šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios dalinti atšvaitai.

Anot įmonės Saugaus eismo skyriaus viršininko T. Žagūnio, norinčiųjų gauti atšvaitų buvo labai daug. Juos dalino 6 žmonės. Panevėžiečiai sakė, kad atšvaito reikia mamai, broliui, seseriai, vaikaičiams.

„Vieni atšvaitus iš karto užsisegė, kiti juos įsidėjo į kišenes, krepšius. Viliuosi, kad žmonės vis dėlto juos naudos pagal paskirtį“, – teigė T. Žagūnis.

Pasak jo, įmonė buvo įsigijusi apie 10 tūkst. šviesą atspindinčių priemonių. Viršininko pastebėjimu, žmonės po truputį tampa labiau sąmoningi, tačiau norėtųsi dar didesnio jų sąmoningumo. Renginio metu iš viso išdalinta per 700 atšvaitų susidomėjusiems Panevėžio gyventojams ir miesto svečiams, 300 lankstinukų dviratininkams apie jų teises ir pareigas.

Prie bažnyčios buvo nugabentas ir avarijoje sumaitotas automobilis, prie kurio simboliškai uždegtos žvakutės. T. Žagūnio teigimu, tai efektyvi vaizdinė medžiaga. Ne vienas žmogus priėjęs teiravosi, ar per avariją žuvo ir buvo sužeista žmonių.

Šiai akcijai neliko abejingi ir Panevėžio apskrities VPK Biržų rajono PK pareigūnai. Jie taip pat paminėjo akciją „Saugokime vieni kitus kelyje“. Policijos pareigūnai kartu su parapijos žmonėmis dalyvavo minėjime Šv. Jono krikštytojo bažnyčioje ir Pabiržės bažnyčios mišiose, bendravo su tikinčiaisiais, aptarė saugaus eismo priemonių svarbą, išdalijo 21 atšvaitą, 5 šviesą atspindinčias liemenes.

Saugiausias vairuotojas

Pernai rugpjūtį jau ketvirtą kartą vyko konkursas „Saugiausias Panevėžio apskrities vairuotojas“, kurį surengė VĮ „Panevėžio regiono keliai“ kartu su policijos pareigūnais ir specialistais iš Panevėžio DRMC. Konkurso dovanas ir paguodos prizus įsteigė „Panevėžio regiono keliai“. Renginio tikslas – ugdyti teisingus įpročius kelyje, tobulinti praktinius vairavimo įgūdžius, gerinti teorines žinias ir mažinti žuvusių ir sužeistų žmonių skaičių šalies keliuose.

Konkurso I etape dalyviai spendė teorinę užduotį. Išrinkta 20 geriausių ją išsprendusių vairuotojų, kurie pateko į II-ąjį konkurso etapą ir spalio 3 d. susirinko į Panevėžio DRMC autodromą su slidžiomis kelio dangomis. Į III etapą pateko 10 mažiausiai klaidų padariusių dalyvių.

Vairuotojams teko įveikti sudėtingą vairavimo trasą ne tik greitai, bet ir sunaudoti kuo mažiau degalų. Nuostatuose buvo paskelbta, kad dalyviai privalo trasą įveikti kuo greičiau ir kuo ekonomiškiau. Taigi, teko rinktis, ar važiuoti greičiau ir sunaudoti daugiau degalų, ar taupyti ir pademonstruoti blogesnį laiką. Abiems rezultatams buvo taikomi koeficientai, tad dalyviai turėjo atrasti aukso vidurį tarp greičio ir degalų ekonomijos.

Finalininkų pasirodymas buvo gana įvairus. Verta paminėti, kad greičiausias dalyvis trasą įveikė per 4 min. 31 sek., o lėčiausias – per 6 min. 31 sek. Atitinkamai skyrėsi ir degalų sąnaudos. Mažiausias užfiksuotas rezultatas – 6,5 litro šimtui kilometrų. Didžiausias skaičius – 8,6 l/100km.

III etape geriausiai sekėsi Donatui Tebelškiui, Egidijui Gončauskui ir Mindaugui Valatkevičiui, tačiau konkurso nugalėtoju tapo D. Tebelškis. „Panevėžio regiono kelių“ inžinierius T. Žagūnis apdovanojo jį vertingu prizu – planšetiniu kompiuteriu. KPB specialistė D. Urbonienė įteikė 1-osios vietos diplomą, kurį skyrė Panevėžio apskrities VPK viršininkas E. Lapinskas.

2-ąją vietą laimėjo E. Gončauskas, jam įteiktas išmanusis laikrodis ir diplomas. 3-iąją vietą iškovojo Karolis Milinskas, kuris apdovanotas diplomu ir automobiliniu vaizdo registratoriumi.

Saugiausia Panevėžio apskrities vairuotoja tapo Justina Jelinskaitė. Jai skirtas nugalėtojos diplomas ir „Panevėžio regiono kelių“ dovana.

Naujienų archyvas