Delfi

Kiauliška VĮ „Automagistralės“ taupyklė suskaldyta – darbuotojai atgauna pinigus

2017-07-25  Pranešimas žiniasklaidai, Sandrauga

Nesumokėto darbo užmokesčio skaičiavimai VĮ „Automagistralės“ darbuotojams buvo slepiami iki pat tol, kol „Sandrauga“ pati pateikė savo apskaičiuotas sumas. Kelių direkcijos sudarytos komisijos darbo užmokesčio dydžiui apskaičiuoti rezultatai tapo kone Molotovo-Ribentropo paktui prilygstančia slapta informacija. Slepiami jie buvo net nuo Darbo inspekcijos. Apgauti darbuotojai pinigus atgaus absoliučiai visi, ieškinius pateikę darbuotojai nuo kelininko iki budėjusio sargo.

Nesumokėto darbo užmokesčio skaičiavimai VĮ „Automagistralės“ darbuotojams buvo slepiami iki pat tol, kol „Sandrauga“ pati pateikė savo apskaičiuotas sumas. Kelių direkcijos sudarytos komisijos darbo užmokesčio dydžiui apskaičiuoti rezultatai tapo kone Molotovo-Ribentropo paktui prilygstančia slapta informacija. Slepiami jie buvo net nuo Darbo inspekcijos. Apgautus darbuotojus ginančios profsąjungos „Sandrauga“ skaičiavimų rezultatas akivaizdus – pinigus atgaus absoliučiai visi ieškinius pateikę darbuotojai nuo kelininko iki budėjusio sargo.

Dar birželio 13 d. sudaryta Lietuvos automobilių kelių direkcijos komisija turėjo iki liepos 1 d. nustatyti VĮ „Automagistralė“ darbuotojams už 3 metus nesumokėto atlyginimo dalį. Tačiau  neva dirbusi komisija skaičiavimų nepateikė ne tik „Sandraugai“, bet ir Darbo ginčų komisijai. Ar skaičiavimai apskritai buvo atlikti – taip ir lieka neaišku. Tokia taktika VĮ „Automagistralės“ neišgelbėjo – „Sandrauga“ pati Darbo ginčų komisijai įteikė savo skaičiavimus. Juos išvydus, VĮ „Automagistralės“ atstovams beliko tik spręsti ginčus Taikos sutartimis, o darbuotojams lengva ranka surašytus „nulius“ pakeisti realiomis sumomis.

VĮ „Automagistralėje“ ir toliau naudojama dar V. Molio direktoriavimo laikais įtvirtinta taktika jokiu būdu geruoju nesumokėti darbuotojams jiems priklausančių pinigų. Ir visai nesvarbu, kad ši valstybės įmonė praeitais metais uždirbo daugiau nei 400 tūkst. eurų grynojo pelno. „Sandraugos“ pastangomis pasirašytos taikos sutartys kiekvienam darbininkui leido susigrąžinti iki 4000 eurų nesumokėto atlyginimo.

Kur dingo komisijos skaičiavimai „Sandrauga“ klausė ir susisiekimo viceministro Ričardo Degučio, ir Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovą pavadavusios Neringos Kryževičienės. Pasak batalijose dėl nesumokėto darbo užmokesčio dalyvavusios profsąjungos teisininkės Editos Kurklietytės, „Komisijos darbo rezultatai „Sandraugai“ nebuvo teikiami apeliuojant į VĮ „Automagistralė“ valdybos nario Laimono Markausko draudimą. Paradoksalu, kad skaičiavimai nebuvo teikiami ne tik mums, kaip teisėtiems darbuotojų atstovams, bet net ir Darbo ginčų komisijai“. Sunkiai suvokiama, kaip vienui vienas VĮ „Automagistralės“ valdybos narys L. Markauskas gali vadovauti Kelių direkcijai ir būti nepavaldus niekam, neišskiriant nė paties susisiekimo ministro.

Darbuotojus atstovaujančiai profsąjungai ėmusis kontrveiksmo – pačiai paskaičiavus išmokų dydžius, visi „nuliai“ virto sveikaisiais skaičiais. Jie siekė net iki 1300 eurų, o pinigus už viršvalandžius atgaus net sargai. Be „Sandraugos“ įsikišimo VĮ „Automagistralės“ kiaulė taupyklė būtų tukusi ir storėjusi toliau. Profsąjungai nepajudinus darbuotojų nepriemokų klausimo, ši valstybės įmonės afera tęstųsi, o rudenį įvyksianti kelių priežiūros įmonių reorganizacija reikalą visai palaidotų. „Automagistralės“ pelnas tantjemų pavidalu nubyrėtų ir taip turtingai įmonės administracijai ir kitiems svarbiems asmenims, kurie, važiuodami ilsėtis,  toliau juoktųsi iš savo darbuotojų, virš 20 m. net neįtarusių, kad juos apvaginėja pati valstybė.

Naujienų archyvas