Skuodis žeria priekaištus Narkevičiui dėl išskirtinio dėmesio Vilniaus ir Trakų rajonų keliams

Jonas Deveikis, LRT.lt
Skuodis žeria priekaištus Narkevičiui dėl išskirtinio dėmesio Vilniaus ir Trakų rajonų keliamsLRT
Susisiekimo ministras Marius Skuodis tvirtina, kad buvęs ministras Jaroslavas Narkevičius Vilniaus ir Trakų rajono kelių asfaltavimui skyrė daugiau lėšų negu kitoms savivaldybėms. Tuo metu pats J. Narkevičius tikina, kad pinigų minėtų rajonų kelių asfaltavimui buvo daugiau skirta dėl didelio eismo intensyvumo.

Susisiekimo ministras Marius Skuodis tvirtina, kad buvęs ministras Jaroslavas Narkevičius Vilniaus ir Trakų rajono kelių asfaltavimui skyrė daugiau lėšų negu kitoms savivaldybėms. Tuo metu pats J. Narkevičius tikina, kad pinigų minėtų rajonų kelių asfaltavimui buvo daugiau skirta dėl didelio eismo intensyvumo.

Susisiekimo ministras M. Skuodis „Facebook“ paskyroje pasidalino įrašu, kur buvusiam ministrui žeria priekaištus, jog Vilniaus ir Trakų rajonų kelių asfaltavimui buvo skirta daugiau lėšų negu kitų rajonų keliams.

Ministro teigimu, Seimui patvirtinus 2021 m. biudžeto projektą, kartu buvo pritarta ir Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimui, kurį rengė dar buvęs ministras. Valstybinėms reikšmės keliams buvo skirti 65 proc. programos lėšų, o vietinės reikšmės keliams 30 proc.

„Minėti 30 proc. vietinės reikšmės keliams (labai supaprastinus) padalijami visoms savivaldybėms. Iš pirmo žvilgsnio viskas pagal objektyvius kriterijus. Tačiau nepamirškim noro kažkam parodyti daugiau „dėmesio“. Ką darom?

Vyriausybei Susisiekimo ministras pasiūlo 10 proc. iš savivaldybėms numatytų lėšų paskirstyti šiek tiek kitaip: 2 proc. skirti sostinės regiono savivaldybėms, nes Lietuva buvo padalinta į du regionus, ir dar 2 proc. – „žiedinėms“ savivaldybėms (pvz., Kauno rajonui, Klaipėdos rajonui, etc.). Pagal šiuo metu galiojantį nutarimą dar 2 proc. išimtinai padalijami kurortinėmis savivaldybėms, o likę 4 proc. – valstybės institucijų reikmėms.

Tokiu būdu visoms savivaldybėms bendrai iš tiesų paskirstoma mažiau nei minėti 30 proc. (27 proc.), bet kai kurios gauna papildomai lėšų pagal ministro pasiūlytas ir Vyriausybės patvirtinamas atskiras savivaldybių grupes.

Ir spėkit, ką šiuo atveju turim? Vilniaus raj. ir Trakai, pasirodo, patenka ir prie Vilniaus regiono, ir prie „žiedinių“ savivaldybių grupės, taip finansavimą gaudamos net pagal tris „eilutes“: bendrai su visomis savivaldybėmis ir pagal dvi papildomas „eilutes“, atsiradusias, beje, tik nuo praėjusių metų.

Tokia sėkme negali pasigirti nei viena kita savivaldybė. Viskas teisėta. Argumentai dėl grupių taip pat lyg ir yra. Bet ar tai teisinga? Ką pasakyti, pvz., Jonavai ar kokiam nors Skuodui?“, – „Facebook“ paskyroje rašė ministras M. Skuodis.

Jo teigimu, naujais suformuota Susiekimo ministerijos komanda tai pastebėjo tik dabar: „Manau, tai mažai kas pastebėjo ir anksčiau, įskaitant priimant sprendimus. Kas toliau? Kol kas galiu tik pažadėti, kad atėjo metas kelių finansavimo sistemą peržiūrėti iš esmės“, – žadėjo ministras.

Vyriausybės sprendimu Vilniaus ir Trakų rajonų savivaldybėms bus suteiktas prioritetas tik kaip Sostinės regiono.

Narkevičius: Vilniaus ir Trakų rajone yra intensyvesnis eismas

Susisiekus su buvusiu ministru Jaroslavu Narkevičiumi, šis teigė, kad lėšos Vilniaus ir Trakų rajono keliams skirtos net pagal keletą grupių todėl, kad minėtuose rajonuose yra intensyvesnis eismas.

„Mano pasiūlyti sprendimai buvo teisingi. (…) Čia viskas priklauso nuo poreikio. Jūsų minėtuose regionuose yra didžiulis poreikis. Čia ir tos sumos buvo nedidelės… Ypatingai Vilniaus rajone yra daug kelių, kurie ne tai, kad neregistruoti… Vilniaus rajonas yra ir priemiestinis, ir žiedinis. Poreikis yra didžiulis.

Jeigu kalbėtume apie Trakų rajoną, tai mes žinome, kad eismo intensyvumas ten yra ženkliai didesnis, nes ten yra lankomos vietos. Apie tai mes užmirštame. Mano įsitikinimu, jis netgi yra finansuojamas nepakankamai gerai, ypatingai prie Trakų gyvenvietės. Norint būti teisingiems, į tokius dalykus reikia atsižvelgti ir tai buvo daroma“, – teigė buvęs susisiekimo ministras.

Jo pasiteiravus, ar buvo ir daugiau savivaldybių, kurios finansavimą kelių asfaltavimui gavo net pagal kelias kategorijas, jis teigė, kad tokių savivaldybių buvo.

„Be abejonės. Pavyzdžiui, yra žiediniai rajonai, tokie kaip Kaunas, Šiaulių rajonas. Nenoriu suklysti, bet yra daug tokių rajonų. (…) Pavyzdžiui, Birštonas buvo gavęs nemažą sumą lėšų, kaip kurortinis miestas, nors kelių ten kur kas mažiau. Nenorėčiau dabar eiti į detales, bet sistema buvo peržiūrėta sąžiningai“, – sakė jis.

Buvusio ministro pasiteiravus, ar didesnis finansavimas Vilniaus ir Trakų rajonams gali būti susijęs su tuo, kad jis pats gyvena Trakuose ir taip norėjo atsidėkoti savo rinkėjams, J. Narkevičius teigė, kad tokie kaltinimai neturi jokio pagrindo.

„Matote, aš nekanditavau nei Vilniaus, nei Trakų rajone. Nebuvau ir išrinktas tuose rajonuose, kai buvau Seimo nariu. Aš buvau išrinktas pagal sąrašą. Šitas argumentas man buvo peršamas ne kartą, tačiau jis neturi jokio pagrindo“, – pažymėjo J. Narkevičius.