Teismas „Alkestai“ iš Kelių direkcijos priteisė 65.500 Eur

VZ.lt
Teismas „Alkestai“ iš Kelių direkcijos priteisė 65.500 EurVZ
Lietuvos automobilių kelių direkcija kelių statybos įmonei „Alkesta“ turi grąžinti daugiau nei 65.500 Eur skolą su palūkanomis už atliktus darbus, galutinai nutarė teismas. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) sausio 18 dieną padėjo tašką įmonės ir direkcijos ginče dėl atsiskaitymų už žvyrkelių asfaltavimo projektų parengimą, jų vykdymo priežiūrą ir rangos darbus. Įmonė remontavo du valstybinės reikšmės rajoninio kelio Daugai–Meškučiai–Meškasalis ruožus.

Lietuvos automobilių kelių direkcija kelių statybos įmonei „Alkesta“ turi grąžinti daugiau nei 65.500 Eur skolą su palūkanomis už atliktus darbus, galutinai nutarė teismas.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) sausio 18 dieną padėjo tašką įmonės ir direkcijos ginče dėl atsiskaitymų už žvyrkelių asfaltavimo projektų parengimą, jų vykdymo priežiūrą ir rangos darbus. Įmonė remontavo du valstybinės reikšmės rajoninio kelio Daugai–Meškučiai–Meškasalis ruožus.

LAT panaikino Apeliacinio teismo pernai gegužę priimtą nutartį ir paliko galioti Vilniaus apygardos teismo 2020-ųjų vasarį priimtą sprendimą.

Pastarasis tuomet patenkino dalį „Alkestos“ ieškinio, pripažino Kelių direkcijos atliktą 64.000Eur priešpriešinių reikalavimų įskaitymą neteisėtu ir nurodė direkcijai sumokėti tokio dydžio skolą, beveik 1.500 Eur palūkanų ir 8% metų palūkanų nuo visos priteistos sumos, susidariusių nuo bylos iškėlimo dienos iki teismo sprendimo visiško įvykdymo.

Kelių direkcija sutartį su konkursą laimėjusia „Alkesta“ pasirašė 2018 metų gegužę, pagal ją techninis darbo projektas turėjo būti parengtas iki spalio vidurio, tačiau faktiškai tai buvo padaryta tik 2019 metų kovą.

„Alkesta“ nurodė, kad delspinigiai turėjo būti skaičiuojami tik nuo pradelstų projektavimo darbų vertės, o ne nuo visos sutarties kainos. Anot jos, projekto tvirtinimas 44 dienas užtruko dėl direkcijos veiksmų. Vilniaus apygardos teismas šiam argumentui pritarė.

„Ieškovė pavėlavo atlikti tik projektavimo darbus, visus kitus sutartyje nurodytus darbus ji atliko laiku, todėl galutinis visų sutartyje nurodytų darbų užbaigimo terminas nebuvo praleistas“, – nurodė teismas.

Kelių direkcija argumentavo, kad pagal sutartį ji turėjo teisę skaičiuoti delspinigius nuo konkretaus kelio ruožo, kuriame laiku neatlikti darbai, kainos. Tačiau teismas tokiam argumentui nepritarė.

„Atsakovė yra perkančioji organizacija, todėl jai kilo pareiga suformuluoti aiškias konkurso sąlygas. Priešingu atveju ji turi prisiimti nesugebėjimo suformuluoti aiškių ir vienareikšmiškai suprantamų konkurso sąlygų teisines pasekmes“, – teigė teismas.

Apeliacinis teismas Vilniaus apygardos teismo sprendimą buvo pakeitęs – pagal jį direkcija turėjo „Alkestai“ sumokėti 32.500 Eur skolą, 750 Eur palūkanų ir 8% metų palūkanų nuo priteistos sumos.