Lietuva padalyta į dvi dalis: kol vieni sunkiai išbrenda iš pusnių ir kankinasi pūgose, kita pusė – mėgaujasi kone pavasariškais orais

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt
Lietuva padalyta į dvi dalis: kol vieni sunkiai išbrenda iš pusnių ir kankinasi pūgose, kita pusė – mėgaujasi kone pavasariškais oraisLRT
Kol dalis Lietuvos jau keliolika valandų vaduojasi iš gausaus sniego gniaužtų bei kenčia erzinančias pūgas, dalis Lietuvos gyventojų mėgaujasi kone pavasariškais orais ir žaliuojančia žole. „Sniego nė kvapo“, – po vidurdienio sako klaipėdiečiai, kur dar šį rytą fiksuota teigiama temperatūra. „Pavasaris prie jūros“, – su šypsena kalba Vakarų Lietuvos gyventojai, jie žino, kad kitoje pusėje Lietuvos siaučia pūgos.

Kol dalis Lietuvos jau keliolika valandų vaduojasi iš gausaus sniego gniaužtų bei kenčia erzinančias pūgas, dalis Lietuvos gyventojų mėgaujasi kone pavasariškais orais ir žaliuojančia žole.

„Sniego nė kvapo“, – po vidurdienio sako klaipėdiečiai, kur dar šį rytą fiksuota teigiama temperatūra.

„Pavasaris prie jūros“, – su šypsena kalba Vakarų Lietuvos gyventojai, jie žino, kad kitoje pusėje Lietuvos siaučia pūgos.

Panašius orus mato ir kiti Vakarų Lietuvos ir Žemaitijos regionai: Skuode, Mažeikiuose, Telšiuose ar Gargžduose kritulių taip pat neiškrito.

LRT.lt skaitytojai dalijasi nuotraukomis, kuriose užfiksuoti žaliuojančios žolės plotai ir jokių pusnių.

„Mažeikiai – pavasaris!“ – rašo Genutė.

Tiesa, sinoptikai pažymi, kad šie regionai nuo smarkaus sniego zonos nutolę vos per 50–100 kilometrų.

Kitoje Lietuvos pusėje – sunkiai išbrendamos pusnys

Vakarų Lietuvos gyventojai šmaikščiai kalba apie pavasariškus orus, o centrinė ir rytinė šalies dalis skendi sniego pusnyse, stiprūs vėjo gūsiai vietomis kelia pūgas.

„Panevėžyje sninga smarkiai, pusto, kiemo nespėjam valyti“, – savo vargais dalijasi vietos gyventojai.

Situacija taip pat sudėtinga ir Kėdainiuose. Čia nuo pat vakar vakaro prasidėjęs snygis nenurimo visą naktį, paryčiu pakilęs vėjas kelia pūgos šuorus, sniegas pustomas, o pusnys tik aukštėja.

„Nieko gero Radviliškio ir Kėdainių rajonuose“, – rašo Asta, ji pasidalija nuotrauka apie sunkiai išvažiuojamus šio regiono kelius.

Lazdijiškiai dalinasi savo šio ryto patirtimi. „Išbridome, sniego iki kelių“, – apie situaciją savo krašte teigia Gintaras ir Neringa.

Kaip praneša kauniečiai – čia situacija antradienio dieną taip pat nepavydėtina. Regione sninga, o eismo sąlygos – nepavydėtinos.

Bene labiausiai sniegas užklupo sostinę ir jos apylinkes.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) sinoptikė Simona Dalinkevičiūtė portalui LRT.lt dar antradienio rytą sakė, kad praėjusią naktį smarkus snygis buvo pietų, pietryčių, šiaurės rytų Lietuvoje. Bet daugiausia prisnigo pietryčių Lietuvoje, ties Varėna ir Vilniumi.

„Storiausia sniego danga šiuo metu būtent ten ir yra Varėnoje – 17 cm, Vilniuje – 16 cm. Dar Kaune sniego danga irgi panaši, nors ten per naktį truputį mažiau prisnigo, bet kiekis siekia smarkaus sniego lygį“, – komentavo S. Dalinkevičiūtė.

Sinoptikai tvirtina, kad pietinis ciklonas ties Dzūkija, Suvalkija ir Aukštaitija neš sniegą bent iki trečiadienio dienos, paskui šis žemo slėgio sūkurys kiek išsikvėps ir atitols nuo Lietuvos.

Rytų Lietuvoje jis žada palikti net 25–45 milimetrus sniego, o tai yra pusė arba net trys ketvirtadaliai viso sausio kritulių kiekio. Sausio mėnesio kritulių kiekio standartinė klimato norma siekia 53 milimetrus.

Didelis sniego kiekis – iššūkis ugniagesiams ir eismo prižiūrėtojams

Į Lietuvą antradienio naktį atslinkus stipriam snygiui ugniagesiai jau daugiau kaip 40 kartų vyko šalinti nuvirtusių medžių, du teko traukti nuo automobilių.

Kaip BNS informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) atstovė Edita Zdanevičienė, iki vidurnakčio gauti keturi pranešimai, po vidurnakčio – dar 37. Be to, ugniagesiai dirba dar maždaug dešimtyje vietų, šie atvejai į statistiką kol kas dar neįtraukti.

„Naktį tai buvo Druskininkų, Alytaus, Birštono [savivaldybėse], pora atvejų Kaune, o rytiniai išvažiavimai yra Vilniaus regione: Vilniaus miestas, rajonas. Alytus, Varėna irgi išlieka“, – sakė PAGD atstovė.

Vilniuje, Architektų gatvėje, ant automobilio buvo užkritusi didelė pušies šaka. Volungės gatvėje ugniagesiai taip pat traukė ant automobilio užvirtusį medį. Alytaus rajone, Punios seniūnijoje, medį teko traukti nuo elektros laidų.

Miestuose ir keliuose dalį darbų atlieka ir kitos tarnybos.

Savo ruožtu šalies kelininkai įspėja, kad mažesnio eismo intensyvumo rajoniniai keliai su prispaustu sniegu, vietomis su puraus sniego sluoksniu iki 20 cm, slidūs. Slidžius kelių ruožus valo ir barsto „Kelių priežiūra“.

Lazdijų, Kupiškio, Prienų, Ukmergės rajonuose pūga, kitur snygis, pereinantis į šlapdribą arba lietų.

Artinasi šalčiai, todėl sniegas užsibus

Kaip praneša šalies sinoptikai, į Lietuvą po kelių parų atslinks šaltesnio oro banga, todėl tikėtina, kad sniego danga dar kurį laiką Lietuvoje išsilaikys.

Ketvirtadienį Lietuvoje dar vietomis pasnigs, o temperatūra naktį 3–8, vietomis iki 12 laipsnių šalčio, dieną nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos.

Penktadienį – dar labiau atvės.

Prieš savaitgalį daug kur truputį pasnigs, gausiau snigs kai kuriuose vakariniuose rajonuose. Temperatūra naktį 4–9, vietomis iki 13, pajūryje 2–4 laipsniai šalčio, dieną 0–5 laipsniai šalčio.

Savaitgalį prognozuojama panaši temperatūra, naktimis laikysis apie 10 laipsnių žemiau nulio, dienomis bus tarp 1–7 laipsnių šalčio.