Į Vakarų Lietuvą atkeliauja dar viena audra: siūloma keisti vakaro planus

LRT.lt
Į Vakarų Lietuvą atkeliauja dar viena audra: siūloma keisti vakaro planus15min
Gyventojai turėtų keisti vakaro planus, atidėti nebūtinas keliones, LRT RADIJO laidoje „Lietuvos diena“ ragina Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda. Anot jo, į perspėjimus dėmesį itin turėtų atkreipti šiaurės ir vakarų Lietuvos gyventojai. E.Gedos aiškinimu, iki 13 val. ketvirtadienį buvo fiksuota 16 gelbėtojų išvažiavimų. Duomenų, kad medžiai būtų užgriuvę ant automobilių, specialistai neturėjo.

Gyventojai turėtų keisti vakaro planus, atidėti nebūtinas keliones, LRT RADIJO laidoje „Lietuvos diena“ ragina Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda. Anot jo, į perspėjimus dėmesį itin turėtų atkreipti šiaurės ir vakarų Lietuvos gyventojai.

E.Gedos aiškinimu, iki 13 val. ketvirtadienį buvo fiksuota 16 gelbėtojų išvažiavimų. Duomenų, kad medžiai būtų užgriuvę ant automobilių, specialistai neturėjo.

„Turbūt tie stiprūs vėjai bus vis labiau aktualūs ir aktualūs. […] Mes iš tikrųjų raginame gyventojus keisti savo tam tikrus planus, atidėti keliones, jeigu jos nėra būtinos. Mūsų tinklapyje pateikiama daugiau informacijos apie vėjo sukeliamą riziką, pavojų“, – pataria E.Geda.

Eksperto aiškinimu, vėjai, kurių gūsiai siekia 20 m/s, kelia realią grėsmę gyvybei, sveikatai bei turtui. Jeigu gūsiai viršija 23–24 m/s, teigia E.Geda, vėjas gali nuo stogo nuplėšti čerpes, pavienes konstrukcijas, laužyti medžių šakas.

„Jeigu medžiai aukšti, seni, šakos krisdamos gali ne tik apgadinti turtą, pastatus ar automobilius, bet iš tikrųjų gali sukelti grėsmę gyvybei ir sveikatai“, – pabrėžia E.Geda.

Jo pastebėjimu, pastaruoju metu gyventojai vis labiau stengiasi pasirūpinti savo turtu, automobiliais, kuriuos dažnai patraukia nuo aukštesnių medžių.

„Ši tendencija gera, bet neramina, kad stichiniai meteorologiniai reiškiniai stiprėja visoje Europoje. Lenkijos kolegos nustebę, kad pas juos fiksuojami uraganai. Uraganų poveikiui reikia ruoštis, todėl visuomenė turėtų suklusti ir reaguoti į tuos perspėjimo pranešimus. Juos tikrai siunčiame tik esant pavojui“, – tvirtina E.Geda.

Apie itin stiprius vėjus specialiais pranešimais ketvirtadienio vakarą turėtų būti informuoti Klaipėdos, Tauragės, Marijampolės, Telšių apskrityse gyvenantys žmonės.

Sinoptikė Alva Nagelytė LRT RADIJUI teigia, kad 13 val. vėjo gūsiai daug kur siekė 12–14 m/s, o pavojingą 15 m/s ribą vėjas buvo peržengęs tik pajūryje, Nidoje ir Šilutėje.

„Vėjas ketvirtadienį jau šiek tiek aprimo, bet vakare vėl pradės stiprėti iš naujo. Stipriausi gūsiai kils vėlai vakare. Iš pradžių – prie jūros. Pietvakarių vėjas stiprės iki 20–23 m/s. Tolesnis stiprėjimas tęsis pirmoje nakties pusėje bei vidurnaktį. Stiprus vėjas, siekiantis 18–23 m/s, daugiausia apims vakarinius ir šiaurinius šalies rajonus“, – sako A.Nagelytė.

Ji priduria – pajūryje kils smarki audra, siekianti 24–26 m/s. Ji bus panašaus stiprumo kaip naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį: „Šiaurinėje dalyje, t.y. Telšių, Šiaulių, Panevėžio apskrityse, vyraus labai panašaus stiprumo vėjas. Taigi nurimti negalima.“

Sinoptikės aiškinimu, nors 15 m/s gūsiai jau laikomi keliančiais pavojų, jie paprastai nesukelia didesnių pasekmių. Tai pavojinga tik vykstant statyboms, lauko darbams. Vis dėlto ji antrina E.Gedai – labiausiai reikėtų susirūpinti, kai gūsiai pasiekia 20 m/s.

Dėl naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį audros sukeltų padarinių gelbėtojai į iškvietimus vyko daugiau kaip šimtą kartų.