Išplėstinės realybės sistema statybų ir projektavimo darbams

Petras Vizbaras, Keliai ir tiltai Nr. 1(15) 2020
Išplėstinės realybės sistema statybų ir projektavimo darbamsSitech
Statybų technologijas ir pažangius įrenginius kurianti tarptautinė kompanija „Trimble“ nuolat ieško sprendimų diegiant naujausias technologijas. Vienas iš naujų statybų rinkai siūlomų sprendimų yra išplėstosios realybės (IR) įrankis. Kompanijos specialistai jau prieš 20 metų suprato tokių įrankių, kuriuose būtų įdiegtos technologijos, padedančios palaikyti iš-plėstosios realybės sistemas, poreikį ir vertę. Tai tapo įmanoma įgyvendinti tik 2016-2017 m., kai išmaniųjų telefonų gamintojai išleido IR palaikančius prietaisus vartotojų rinkai ir tai įgalino „Trimble" pradėti kurti naują produktą -„SiteVision" įrangą, skirtą dirbti per išmaniuosius telefonus. Šiais metais jau yra pristatyta jos patobulinta versija „SiteVision v.2.0". Nuo 2020 m. rugsėjo šia technologija galima naudotis ne tik išmaniuosiuose telefonuose, bet ir naujose „Trimble" 3D mašinų valdymo sistemose, įdiegtose statybų technikoje.

Statybų technologijas ir pažangius įrenginius kurianti tarptautinė kompanija „Trimble“ nuolat ieško sprendimų diegiant naujausias technologijas. Vienas iš naujų statybų rinkai siūlomų sprendimų yra išplėstosios realybės (IR) įrankis.

Kompanijos specialistai jau prieš 20 metų suprato tokių įrankių, kuriuose būtų įdiegtos technologijos, padedančios palaikyti iš-plėstosios realybės sistemas, poreikį ir vertę. Tai tapo įmanoma įgyvendinti tik 2016-2017 m., kai išmaniųjų telefonų gamintojai išleido IR palaikančius prietaisus vartotojų rinkai ir tai įgalino „Trimble” pradėti kurti naują produktą -„SiteVision” įrangą, skirtą dirbti per išmaniuosius telefonus. Šiais metais jau yra pristatyta jos patobulinta versija „SiteVision v.2.0″. Nuo 2020 m. rugsėjo šia technologija galima naudotis ne tik išmaniuosiuose telefonuose, bet ir naujose „Trimble” 3D mašinų valdymo sistemose, įdiegtose statybų technikoje.

„Trimble SiteVision” – tai integruota, didelio tikslumo padėties nustatymo, duomenų vizualizavimo ir matavimo sistema. Šio prietaiso paskirtis – pavaizduoti 3D inžinerinius erdvinius duomenis prieš pradedant statybos darbus, stebėti darbus ir lyginti juos su projekto brėžiniais, o esant poreikiui – greitai ir efektyviai fiksuoti projekto pokyčius. Prietaisas susideda iš „Trimble Catalyst GNSS” antenos, mobilaus telefono su„Android OS”, EDM (elektroninio atstumo matuoklio) ir kameros.

Kaip naudotis ir kaip tai padeda vykdant statybų darbus?

„Sitech Lietuva” atstovas Kazimir Subotovič teigia, kad „SiteVision” 3D erdvinių duomenų atvaizdavimas padės paspartinti darbų našumą ir išvengti klaidų statybų metu. Šiuo prietaisu bus galima lengviau valdyti ir stebėti darbų eigą bei pokyčius statybų aikštelėje. Be to, 3D vizualizacija padeda nustatyti ir išvengti brangiai kainuojančių klaidų.

„SiteVision” įrenginys suteikia galimybę pamatyti tai, ko neįmanoma matyti plika akimi, pavyzdžiui, požemines komunikacijas, bei įvertinti nenumatytus darbus.

Naudotis prietaisu itin lengva: į „Trimble Connect” galima įkelti planus, BIM statybos projektus, topografines nuotraukas ir šiuos duomenis vizualizuoti per„SiteVision” prietaisą savo statybų aikštelėje.

Pagrindinės „SiteVision“ funkcijos:

•    Tiksliai įkelia ir parodo 2D ir 3D duomenis realaus pasaulio kontekste, bet kuriuo kampu ir realiu masteliu.
•    Tiksliai nustato nematomų (paslėptų) objektų padėtį ir juos atskleidžia.
•    Sujungia centimetrų tikslumo GNSS padėties nustatymą, kurį užtikrina„Trimble Catalyst“ imtuvas, ir elektroninį atstumų matavimą (EDM) su„Google“ išplėstinės realybės (IR) technologija.
•    Automatiškai paverčia sudėtingus 2D projektus į vizualius 3D modelius.
•    Persijungia tarp 2D ir 3D vaizdo.
•    Suteikia prieigą prie„Trimble Connect“ debesyje.
•    Suteikia galimybę bendradarbiauti ir perduoti projektus statybų aikštelėje.
•    Suderinamas su plačiu„Trimble“, atvirųjų pramonės standartų ir trečiųjų šalių failų formatų spektru.
•    Daugumai telefonų tinkantis lankstus dizainas
•    Lengvas, nešiojamas, vandeniui atsparus ir tvirtas prietaisas.
•    Galima laikyti rankoje arba tvirtinti ant matuoklės.