Naujos technologijos skverbiasi į įvairias mūsų gyvenimo sritis. Ne išimtis ir grunto kasimo bei valymo technologijos. Anksčiau buvo įprasta, kad smėlio ir žvyro karjeruose dirba sunkiasvorė ratinė arba vikšrinė technika, o šiandien į pagalbą skuba naujosios technologijos, viena iš jų – žemsiurbės ir jų neatsiejama dalis siurbliai.
Siurbliai naudojami plačiai: jų prireikia buityje tiekiant ar šalinant vandenį, gaminant prekes, įvairius produktus, gesinant gaisrus. Siurblius pagal jų panaudojimą priskiriame ūkio sektoriams, tokiems kaip pramonė, žemės ūkis, grunto kasyba, statyba, naftos, dujų gavyba, maisto pramonė.
Pramoniniai siurbliai yra atsparūs korozijai ir chemiškai agresyvių medžiagų poveikiui, aukštos ir žemos temperatūros pokyčiams, aukštam slėgiui. Siurblio konstrukcija ir medžiagos skiriasi pagal tai, kur jis naudojamas ir koks skystis juo pumpuojamas.
Siurbliai, skirti kalnakasybai, turi būti techniškai patvarūs, kad būtų galima jais siurbti ne tik vandenį, bet ir purvo mišinį, uolienas. Šie siurbliai yra „purvo” tipo, sukonstruoti taip, kad per jų angas galėtų praeiti nedideli akmenys, grumstai, nepažeisdami siurblio vidaus įrenginių ir sparnuotės.
Siurblys yra pagrindinė ir pati brangiausia žemsiurbės dalis. Pasak itališkomis žemsiurbėmis prekiaujančios UAB „Severmekas” direktoriaus Aurido Rimkaus, kiekvienu siurbliu galima bandyti siurbti viską, bet nuo to priklauso jo gyvavimo trukmė.
„Siurbliai gali atrodyti identiškai, bet jie skiriasi svoriu, techninėmis galimybėmis ir, žinoma, kaina. Tomis pačiomis darbo sąlygomis vienas siurblys be gedimų ir papildomų investicijų į remontą gali tarnauti tik savaitę, kitas – metus, trejus ir net ilgiau. Tai ir yra svarbiausias jų skirtumas”, – sako A. Rimkus.
Jeigu lygintume sausoje aplinkoje dirbančius ir panardinamus siurblius, pastarieji gerokai efektyvesni, nes dirbant didesniuose gyliuose jiems praktiškai nereikia naudoti energijos siurbiamai masei patraukti ar pasiurbti, todėl visa siurblio energija yra sutelkiama į traukiamos masės išstūmimą.
Kita išskirtinė tokių siurblių techninė ypatybė yra ypač efektyvus nusėdusio ar susigulėjusio grunto (kitų nuosėdų ar kietųjų priemaišų) purenimas ir maišymas su mase plieninio maišytuvo mentėmis (propelerio tipo maišytuvas). Šis siurblio ypatumas, sukurdamas nuolatinį koncentruotų priemaišų srauto patekimą į siurblį, užtikrina efektyvesnį grunto maišymą ir siurbimą.
„Didžiausia mano žinoma žvyro frakcija, kurią gali įveikti panardinamas siurblys, yra 120-140 mm skersmens akmenys. Turime suprasti, kad siurblys yra galingas mechanizmas, todėl jis ištraukia tokias solidaus dydžio grunto medžiagas”, – pasakoja bendrovės direktorius.
Viena žemsiurbė pakeičia du ekskavatorius
UAB „Severmekas” Lietuvoje atstovauja siurblių bei žemsiurbių gamintojai iš Italijos „Dragflow S.R.L.” Jos produkcija ypač paklausi nerūdinių medžiagų iš vandens gavybos srityje. Pradėjus eksploatuoti smėlio ar žvyro karjerą, į darbą yra paleidžiama ratinė ar vikšrinė kasimo technika, tačiau iškasus 4-5 m gylio prasiveržia gruntinis vanduo, užpila kasamą teritoriją ir darbai sustoja. Ar nutraukti karjero eksploataciją? Jokiu būdu ne, teisingiausias sprendimas – pasitelkti žemsiurbes. Karjerų specialistai pataria nesimurkdyti vandenyje ar purve ilgastrėliais ekskavatoriais, o iškart imtis grunto kasybos su žemsiurbe.
„Dragflow” siurbliai Lietuvos rinkoje nėra naujiena. Šio gamintojo pagrindinė kryptis yra gamtinių išteklių karjerai ir pramonės gamyklos. Pavyzdžiui, vienas iš bendrovės „Severmekas” klientų yra pluoštinio cemento stogo dangų ir fasado apdailos medžiagų gamintojas „Eternit Akmenė”, kuris „Dragflow” siurblius naudoja susikaupusioms gamybos atliekoms perpumpuoti iš mažesnių atliekų surinkimo rezervuarų į didesnius.
„Dragflow” siurbliai gali būti naudojami uostams giliniti ir upių vagoms valyti. Šiemet po sausos vasaros nusekus upių vandeniui, Nemune teko stabdyti laivybą. Su „Dragflow” žemsiurbėmis upės vagą būtų galima lengvai išvalyti, pagilinti, prižiūrėti, atkurti laivybą.
„Dragflow” siurblių veikimo principas – labai paprastas, neišsiskiriantis iš kitų tokio tipo gamintojų siurblių. Komplekte su kita įranga italų gamybos siurbliai yra atvežami į eksploatacijos vietą, sumontuojami, paleidžiami. Dirbant žemsiurbėms, svarbu stebėti pagrindinius jų darbo ciklo parametrus: kad nebūtų perkrovų, nebūtų traukiama per tiršta masė, kuri gali užkimšti vamzdyną.
Gerai prižiūrimas siurblys gali dirbti 24 val. per parą. Maždaug kas 8 valandas darbas yra stabdomas, įrenginys iškeliamas į paviršių, apžiūrimas, sutepamas ir toliau paleidžiamas dirbti.
Kas gali aptarnauti šią galingą techniką? „Dirbant su „Dragflow” įranga reikia suprasti, kad sėkmingas karjero eksploatavimas priklauso ne tik nuo žemsiurbės, bet ir nuo ją prižiūrinčio operatoriaus. Žemsiurbės operatorius turi būti kvalifikuotas, atidus ir preciziškas. Jį palyginčiau su karjere dirbančiu ekskavatorininku užrištomis akimis. Dirbant aplaidžiai ir nenuosekliai, karjero dugne gali likti daug neišeksploatuotos medžiagos, kurią vėliau išgauti bus sunkiau ir brangu arba praktiškai nebeįmanoma. Todėl karjero dugną, esantį po vandeniu, žemsiurbės operatorius turi tiesiog jausti”, – pasakoja A. Rimkus.
Paskaičiavus žemsiurbės efektyvumą kasybos iš vandens srityje, daroma išvada, kad jos darbas prilygsta dviejų ekskavatorių efektyvumui. Tačiau dar reikia įvertinti ir tai, kad pasiekus tam tikrus vandens gylius ekskavatoriai toliau kasti negalės, o žemsiurbės dirbs ir toliau.
UAB „Severmekas” siūlo rinkai ne tik pramoninius siurblius ir žemsiurbes, bet ir konsultuoja būsimus pirkėjus. Pasak bendrovės vadovo A. Rimkaus, pasiūlymai yra teikiami tik išsamiai išanalizavus pirkėjo poreikius, pageidavimus ir galimybes.
Italų gamintojas „Dragflow” gali pasiūlyti ne tik elektrinius, bet ir hidraulinius siurblius, kuriuos galima prijungti tiesiogiai prie ekskavatoriaus ar kito įrenginio, turinčio hidraulinę sistemą. Vietoje ekskavatoriaus kaušo yra tvirtinamas siurblys. Tokio tipo sistema yra ypač paplitusi statybose, kur reikia skubiai išvalyti purvą ar vandens nuotekas iš rezervuaro, duobės ar kitos talpos. Esant tokiam poreikiui, „Dragflow” siurblys yra palyginti greitai pritvirtinamas prie ekskavatoriaus strėlės ir paruošiamas dirbti.
Žemsiurbėms komplektuoti yra naudojami elektriniai ir hidrauliniai siurbliai. Lietuvoje labiau yra paplitusios įrangos su elektriniais siurbliais.
Pirkinys ne vieneriems metams
Kokybiškas pirkinys yra ilgalaikė investicija. Bendrovė „Severmekas” klientams, įsigijusiems siurblius, garantuoja originalių atsarginių dalių tiekimą.
„Vienas klientas kreipėsi į mus praėjus 7 metams po žemsiurbės įsigijimo. Jis vėl pirko tokį pat, bet jau šiek tiek modernesnį siurblį. Tai reiškia, kad įrenginys, dirbdamas ypač sunkiomis sąlygomis, išlaikė 7 metus. O rinkoje turime ir ilgiau dirbančių žemsiurbių, kurių siurbliai dar nekeisti ir užsakovai artimiausiu metu to daryti net neplanuoja, nes nėra tam poreikio, – pasakoja bendrovės „Severmekas” vadovas. – Siurblys siurbliui nelygu. Vieni jų yra efektyvesni dėl didelių apsukų, kiti – siurblio dydžio, galingumo. Jei klientai perka didelio našumo, bet palyginti mažo svorio siurblį, jie turi būti nusiteikę, kad dėl didelių apsukų prietaisas greičiau dils ir dažniau jį reiks remontuoti. Palyginkime du panašaus našumo siurblius: vienas 90 kW galios, 800 m3/h našumo ir 1 ,4 t svorio; o kitas 110 kW galingumo, 900 m3/h našumo, bet 4,5 t svorio. Pagal svorį galime spėti, kad 4,5 t svorio siurblys yra gero-kai didesnis, storasienis ir žemų apsukų, o kitas – mažesnis, plonasienis ir didesnių apsukų. Tikėtina, kad pastarasis greičiau dils, bet būtina atidžiai įvertinti medžiagą, kurią jis turės siurbti, nes siurbiama medžiaga ir yra esminis faktorius vertinant, kaip greitai dils siurblys. Yra buvę atvejų, kai klientas, dirbdamas nuosavame karjere, kartą per mėnesį buvo priverstas keisti sudilusį maišytuvą (propelerį), skirtą gruntui purenti, o perkėlęs žemsiurbę į kitą karjerą dėl tos pačios įrangos konstrukcijos dalies jis į mus kreipėsi tik po trijų mėnesių. Skirtingos sudėties ir skirtingos frakcijos žvyras labai nevienodai veikia įrenginį.”
Lietuvoje yra nedaug įmonių, kurios turėtų patirties parenkant tinkamas žemsiurbes gavybai iš vandens, todėl visiems patariama kreiptis į bendrovę „Severmekas”, kurioje profesionaliai konsultuojama dėl įrangos komplektacijos, ekonomiškumo, naudojimo tvarkos ir viskas pritaikoma pagal kiekvieno kliento poreikį. „Už tai pinigų neimame, nors žinios, patirtis ir laikas kainuoja”, – sako A. Rimkus. Svarbu pasirinkti tinkamą įrangos komplektą, kad būtų apsidrausta nuo gedimų ir pernelyg greito įrenginio nusidėvėjimo, dėl ko vėliau atsiranda prastovų darbe ir nenumatytų investicijų.
Mindaugas Varanauskas, UAB „Karjerai“ direktorius:
UAB „Karjerai” eksploatuoja tris karjerus. Vienas – smėlio, du – žvyro. Mūsų įmonė turi išgauti smėlį ir žvyrą iš didesnio gylio karjerų Panevėžio apskrityje, kur vyrauja lygumos, o gruntiniai vandenys yra aukštai. Anksčiau smėlį ir žvyrą kasdavome iš apvandenytų telkinių ilgastrėliais ekskavatoriais, tačiau laikui bėgant susidūrėme su problema, kad karjero nepavyksta visiškai išeksploatuoti dėl aukštai esančių gruntinių vandenų. O kur dar aplinkosauginiai reikalavimai. Todėl nusprendėme kreiptis pagalbos į specialistus ir įsigyti sertifikuotą, ekologinius reikalavimus atitinkančią įrangą iš bendrovės „Severmekas”. Jos atstovams paaiškinome mūsų poreikius, bendrovės specialistai sukomplektavo ir pristatė mums žemsiurbę, kuri tenkina įmonės poreikius ne tik šiandien, bet, mano manymu, tenkins ir ateityje mūsų įmonei plečiantis ir augant.
Šiandien žemsiurbė yra vienas iš pagrindinių darbo įrankių karjere, kad jis būtų visiškai išeksploatuotas. O tai būtina, nes įsigyti žemės, atidaryti karjero eksploataciją yra brangu. Pirmiausia turime atlikti tyrimus, išžvalgyti vietovę, ištirti gruntą, nustatyti jo sudėtį. Tada reikia nuviršuoti dirvožemį, padaryti vietinius privažiavimo kelius. Ir tai sudaro nemažą dalį karjero eksploatavimo savikainos. Kuo daugiau iškasi grunto, tuo įmonė turės geresnį ekonominį rezultatą.
Esant poreikiui, žemsiurbė iš vieno karjero yra pervežama į kitą. įrenginių permontavimo darbai užtrunka maždaug savaitę.
Su turima žemsiurbe siurbiame smėlį ir smulkų 30-50 mm frakcijos žvyrą, nors turime įsigiję gana galingą žemsiurbę, kuria galime siurbti žvyrą iki 120 mm.
Šiuo metu gavybą vykdome iš 12 m gylio telkinių, nors turima įranga leidžia be apribojimų gavybą vykdyti telkiniuose, kuriuose medžiagos klodai glūdi po vandeniu iki 30 m.
Žemsiurbė dirba kiekvieną dieną po 8 val. Jos našumas apie – 20 tūkst. m3 smėlio ar žvyro per mėnesį. Be jokių nusiskundimų taip dirbame jau antrą sezoną. Du mėnesius yra šaltasis sezonas, kai gavyba iš po vandens sustoja. Atšilus orams, procesas vėl atnaujinamas.
Mūsų turima žemsiurbė yra su elektriniu siurbliu, kuriam elektros energiją tiekia dyzelinis generatorius, sumontuotas ant pon- toninės plaukiojančios platformos. Ateityje planuojame žemsiurbę eksploatuoti pajungę prie išorinio elektros šaltinio ir tai mums leis dar labiau atpiginti išteklių gavybą.
įrangai valdyti reikia specialiai paruošto žmogaus, o bendrovė „Severmekas” moko tokių įrenginių operatorius. Bet, sakyčiau, mums labai pasisekė dar ir todėl, kad „Severmekas” rekomendavo vieną specialistą, kuris jau turėjo patirties dirbti su žemsiurbe. Taigi, susidūrėme su didžiuliu iššūkiu, kurį įmonė greitai ir geranoriškai padėjo išspręsti.
Savo sprendimu įsigyti „Dragflow” žemsiurbę iš „Severmeko”, jų pasiūlymais ir specialistų kompetencija esame labai patenkinti.