Geram keliui – geri pagrindai

Darius Miliauskas, Keliai ir tiltai Nr. 1(13)
Geram keliui – geri pagrindaiHMP
Geri keliai tarnauja ilgai, jeigu tik jų pagrindai yra geri. Nuo to priklauso kelio kokybė ir jo ilgaamžiškumas. Kokybiškas pagrindas absorbuoja visas keliui tenkančias apkrovas ir jėgas. Todėl pirmas žingsnis, siekiant kelio kokybės, įsitikinti, kad gruntas pajėgus atlaikyti projektines apkrovas. Grunto nuėmimas, kasimas ir lyginimas jį išjudina. Tūriui padidėjus, sumažėja medžiagos tankumas. Dėl šios priežasties kelio pagrindai tankinami mechaniškai. Grunto tankinimas padidina gebėjimą atlaikyti tenkančias apkrovas, leidžia išvengti nusėdimo ir nepageidaujamos deformacijos, mažina vandens įsigėrimą. Pastaruoju metu reikalavimai kelių tiesimui nuolatos auga. Siekiama aukščiausios kokybės ir efektyvumo, todėl tampa svarbu įvertinti kelio pagrindų sutankinimo lygį.

Geri keliai tarnauja ilgai, jeigu tik jų pagrindai yra geri. Nuo to priklauso kelio kokybė ir jo ilgaamžiškumas. Kokybiškas pagrindas absorbuoja visas keliui tenkančias apkrovas ir jėgas. Todėl pirmas žingsnis, siekiant kelio kokybės, įsitikinti, kad gruntas pajėgus atlaikyti projektines apkrovas.

Grunto nuėmimas, kasimas ir lyginimas jį išjudina. Tūriui padidėjus, sumažėja medžiagos tankumas. Dėl šios priežasties kelio pagrindai tankinami mechaniškai. Grunto tankinimas padidina gebėjimą atlaikyti tenkančias apkrovas, leidžia išvengti nusėdimo ir nepageidaujamos deformacijos, mažina vandens įsigėrimą.

Pastaruoju metu reikalavimai kelių tiesimui nuolatos auga. Siekiama aukščiausios kokybės ir efektyvumo, todėl tampa svarbu įvertinti kelio pagrindų sutankinimo lygį.

Laiko faktorius

Įprastiniai laboratoriniai metodai (Proctor’o ir CBR testai) reikalauja daug laiko, specialių žinių bei brangiai kainuoja, todėl atliekami retai, yra epizodinio pobūdžio. Per 2–3 dienas, kol užtrunka atsakymo iš laboratorijos gavimas, neturima informacijos, kuri leistų imtis kokių nors veiksmų. Tuo tarpu greitai, tiesiog objekte atliekamas testas, kurio rezultatai yra palyginami su laboratoriniais, užtikrina visapusišką kokybės kontrolę. Toks testas leidžia priimti sprendimus tiesiog objekte. Jei sutankinimo vertės atitinka projektines, darbai tęsiami. Jeigu ne – galima nedelsiant imtis priemonių padėčiai ištaisyti.

Dinaminis grunto sutankinimo matuoklis

Palyginti su laboratoriniais metodais, naudojant lengvą grunto sutankinimo matuoklį rezultatų sulaukiama labai greitai – pakanka 2 minučių, todėl galima atlikti daugiau testų ir užtikrinti visapusišką stebėseną. Testo atlikimas nesudėtingas, o informacija gaunama nedelsiant ir darbas objekte nestabdomas.

Dinaminės apkrovos testas, naudojant lengvą grunto sutankinimo matuoklį, leidžia nustatyti grunto gebėjimą atlaikyti apkrovas ir neklampių gruntų sutankinimo kokybę. Metodas tinkamas biriems ir mišriems gruntams, kurių maksimali frakcija yra 63 mm ir leidžia išmatuoti dinaminį deformacijos modulį (Evd) nuo 15 iki 70 MN/m².

Metodika sukurta 1981 m. Vokietijoje. Šiuo metu, prižiūrint Vokietijos specialistams, rengiami Europos Sąjungos standartai. 80 šalių naudojama per 12000 lengvų dinaminių grunto sutankinimo matuoklių.

Dinaminiai sutankinimo matuokliai naudojami tiesiant kelius, geležinkelius, atliekant žemės kasimo ir tankinimo darbus, tikrinant vamzdynų ir kabelių tranšėjų paruošimo kokybę, tikrinant pamatų ir kelių pagrindų nešančiąsias ypatybes, atliekant dirvožemio tyrimus.

Pirmaujantis gamintojas

1990 m. įkurta „HMP Magdeburger Prüfgerätebau GmbH“ yra viena iš pirmaujančių dinaminių grunto sutankinimo matuoklių gamintojų. Daugiau nei 30 metų patirtis kuriant, gaminant ir aptarnaujant šiuos prietaisus, išlaikant aukščiausius kokybės standartus ir diegiant naujausias gamybos technologijas kompaniją pavertė patikimu kelių tiesimo įmonių partneriu. Kompanija gamina įrangą tik Vokietijoje. HMP sutankinimo matuoklių kalibravimo laboratorija yra akreditavęs Vokietijos federalinis greitkelių tyrimo institutas (BASt).

„Savo klientams siūlome du dinaminių grunto sutankinimo matuoklių modelius – „HMP LFG 4“ ir „HMP LFG Pro“, – žurnalui „Keliai ir tiltai“ teigė bendrovės „Elremta Mastermann“ pardavimų direktorius Ugnius Noreika. Naujausias modelis „HMP LFG Pro“ turi ypač didelį, spalvotą, apšviečiamą ekraną, USB rakto ir spausdintuvo jungtis, paprasčiausią valdymo meniu, leidžiantį naudotis prietaisu ne sudėtingiau nei išmaniuoju telefonu. Tarp klientų jau populiaria prietaiso versija tapo „HMP LFG 4“ su spausdintuvu, leidžiančiu tiesiog objekte atsispausdinti bandymo ataskaitą. „Esame pardavę ir keletą sudėtingesnių modelių, turinčių galimybę GPS imtuvu susieti gautus rezultatus su konkrečia vieta arba perkelti duomenis į kompiuterį, kur juos galima detaliau apdoroti, bet tik su HMP programine įranga, – patikslino U. Noreika. – Tarp mūsų klientų yra statybos, kelių tiesimo ir projektavimo įmonių. Džiugu, kad HMP produkciją renkasi regione pirmaujančios nuomos kompanijos, padarydamos prietaisą populiaresniu ir prieinamesniu, nes jį galima ne tik įsigyti, bet ir išsinuomoti.“

Taip pat UAB „Elremta Mastermann“ savo klientams siūlo ir dinaminių grunto matuoklių kalibravimo bei remonto paslaugas. Kartu su partneriais Vokietijoje ji prižiūri ir tikrina ne tik HMP, bet ir kitų konkuruojančių gamintojų produkciją.

Ateityje HMP svarsto galimybę debesų technologijų pagrindu sukurti duomenų pasikeitimo platformą, kurioje klientai objekte bei kontroliuojančios institucijos galėtų operatyviai keistis atliktų bandymų rezultatais.

Vidinė kokybės kontrolė

Dėl nesudėtingo naudojimo ir greito rezultatų gavimo lengvas grunto sutankinimo matuoklis dažniausiai naudojamas vidinei kokybės kontrolei. Tai leidžia greitai priimti sprendimus tiesiog objekte. Naudojant šį prietaisą galima valdyti ir kontroliuoti visą grunto tankinimo procesą, užtikrinant aukščiausią statybos darbų kokybę. Tai ne tik taupo laiką ir lėšas, bet ir prideda daugiau pasitikėjimo.